features and benefits
The SST-900B is a radio frequency modem with an RS-232/485 interface port and is designed for data acquisition and control applications between a host and remote sensors.
It is also useful for those applications where the installation of cable wire is inconvenient. The SST-900B module is a wireless module that works in a frequency range of 902-928 MHz, and includes adjustable 16 RF channels and each channel can be allocated one of sixteen group IDs.
The SST-900B can be used not only in peer-to-peer mode but also in a multi-point structure. Applications
- Half-duplex up to 115200 bps
- Internal Self-Tuner
- ISM Band 900 MHz
- Typical wireless transmission range is 700 meters (LOS)
- UI Configuration via external switch
- RS-232/485 Interface Supported
- DIN-Rail Mountable
specifications
CPU Module| CPU | 8-bit microprocessor |
|---|
LED Indicators| Status | 1 x Power | 1 x RF TxD | 1 x RF RxD |
|---|
RF| Antenna | 2 dBi Omni-Directional antenna |
|---|
| Channels | 16 |
|---|
| Data Transmission Rate | 150 kbps |
|---|
| Transmission Power | Up to 20 dBm |
|---|
| Transmission Distance (LoS) | 700 m (Typical) |
|---|
COM Ports| Ports | 1 x RS-232 (TxD, RxD and GND) | 1 x RS-485 (DATA+, DATA-; internal self-tuner ASIC; Non-isolated) |
|---|
| Baud Rate | 1200 ~ 115200 bps |
|---|
| Parity | None, Even, Odd |
|---|
| Data Bit | 8 |
|---|
| Stop Bit | 1 |
|---|
Power| Input Range | +10 VDC ~ +30 VDC |
|---|
| Consumption | 0.48 W |
|---|
Mechanical| Casing | Plastic |
|---|
| Dimensions (mm) | 84 x 108 x 33 (W x L x H) |
|---|
| Installation | DIN-Rail |
|---|
Environment| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
|---|
| Storage Temperature | -40 ~ +80 °C |
|---|
| Humidity | 5 ~ 95% RH, Non-condensing |
|---|