features and benefits
The PEX-P8R8i board utilizes the PCI Express bus and is designed as an easy replacement for the PISO-P16R16U board without requiring any modification to either the software or the driver.
The PEX-P8R8i board provides 8 photocoupler Digital Input channels with 3750 Vrms isolation protection, and allows the input signals to be completely floated to prevent ground loops.
The boards are also equipped with 8 Relay Output channels that can be used for controlling the ON/OFF state of external devices, for driving external relays or small power switches, or for activating alarms, etc.
- PCI Express x1 Interface
- Supports Card ID (SMD Switch)
- 8-channel Relay Output
- 8-channel Isolated Digital Input
- Selectable DC Signal Input Filter
- AC Signal Input with Filter
- 3750 Vrms Photo-isolation Protection
specifications
Hardware| Card ID | Yes (4-bit) |
|---|
| Connector | Female DB37 x 1 |
|---|
Digital Input| Channels | 8 |
|---|
| Type | Wet Contact | Photocoupler |
|---|
| Sink/Source (NPN/PNP) | Sink/Source |
|---|
| ON Voltage Level | AC/DC 5 ~ 24 V (AC 50 ~ 1 kHz) |
|---|
| OFF Voltage Level | AC/DC 0 ~ 1 V |
|---|
| Response Speed | Without Filter: 50 kHz (Typical) | With Filter: 0.455 kHz(Typical) |
|---|
| Trigger Mode | Static Update |
|---|
| Isolation | 3750 Vrms |
|---|
Relay Output| Channels | 8 |
|---|
| Type | 4 SPDT, 4 SPST |
|---|
| Contact Rating | AC:120 V@0.5 A | DC: 24 V@1 A |
|---|
| Operate Time | 1 ms (typical) |
|---|
| Release Time | 7 ms (typical) |
|---|
| Electrical Endurance | 100,000 ops. |
|---|
| Mechanical Endurance | 5,000,000 ops. |
|---|
PC Bus| Type | PCI-Express x 1 |
|---|
| Data Bus | 8-bit |
|---|
Power| Consumption | 450 mA @ +3.3 V | 200 mA @ +12 V |
|---|
Mechanical| Dimensions (mm) | 112 x 115 x 22 (W x L x D) |
|---|
Environment| Operating Temperature | 0 ~ +60°C |
|---|
| Storage Temperature | -20 ~ +70°C |
|---|
| Humidity | 5 ~ 85% RH, Non-condensing |
|---|