features and benefits
The PEX-D48 board utilizes the PCI Express bus and is designed as an easy replacement for the PIO-D48/PIO-D48U/PIO-D48SU series without requiring any modification to either the software or the driver. The PEX-D48 provides 48 buffered TTL Digital Input/Output lines, which are grouped into six 8-bit bi-directional ports: Port A (PA), Port B (PB) and Port C (PC).
Port C can also be split into two nibble-wide (4-bit) segments.
All ports are configured as input mode during power-on or after a reset. The PEX-D48 also includes an onboard Card ID that enables the board to be easily recognized via software if two or more cards are installed in the same computer.
The pull-high/low jumpers allow the DI status to be predefined instead of remaining floating if the DI channels are disconnected or line broken.
- PCI Express x1 Interface
- Supports Card ID (SMD Switch)
- Emulates two Industrial-standard 8255 PPI Ports (Mode 0)
- DI/O Response Time approximately 2 μs (500 kHz Max.)
- DO Provides Higher Driving Capability
- One 16-bit Event Counter
- 48 Buffered TTL Digital Input/Output Lines
- Six 8-bit Bi-directional Input/Output Ports
- One 32-bit Programmable Internal Timer
- Pull-high/Pull-low Jumpers for DI Channels
- Four Interrupt Sources
specifications
Hardware| Card ID | Yes (4-bit) |
|---|
| Connector | Female DB37 x 1 | 50-pin box header x 1 |
|---|
Digital Input| Channels | 48 (Bi-Direction) |
|---|
| Type | 5 V/TTL |
|---|
| ON Voltage Level | 2.0 V Min. |
|---|
| OFF Voltage Level | 0.8 V Max. |
|---|
| Response Speed | 500 kHz (Typical) |
|---|
| Trigger Mode | Static Update |
|---|
Digital Output| Channels | 48 (Bi-Direction) |
|---|
| Type | 5 V/TTL |
|---|
| Operation Mode | Static Update |
|---|
| Load Voltage | Logic 0: 0.4 V Max. | Logic 1: 2.4 V Min. |
|---|
| Load Current | Sink: 64 mA @ 0.8 V | Source: 32 mA @ 2.0 V |
|---|
| Response Speed | 500 kHz (Typical) |
|---|
Timer/Counter/Frequency| Channels | 2 (Event Timer x 1/32-bit Timer x 1) |
|---|
| Type | 5 V/TTL |
|---|
| Resolution | 16-bit |
|---|
| Reference Clock | Internal: 4 MHz |
|---|
PC Bus| Type | PCI Express x 1 |
|---|
| Data Bus | 8-bit |
|---|
Power| Consumption | 1500 mA @ +3.3 V | 0 mA @ +12 V |
|---|
Mechanical| Dimensions (mm) | 112 x 172 x 22 (W x L x D) |
|---|
Environment| Operating Temperature | 0 ~ +60°C |
|---|
| Storage Temperature | -20 ~ +70°C |
|---|
| Humidity | 5 ~ 85% RH, Non-condensing |
|---|