features and benefits
The 87026PW is a multifunction module that includes 6 analog input channels, 2 analog output channels, 2 digital input channels, 2 digital output channels.
It provides a programmable input range on all analog input (+/-150 mV, +/-500 mV, +/-1 V, +/-5 V, +/-10 V, +/-20 mA, 0 ~ 20 mA or 4 ~ 20 mA), analog outputs are 16 bit at +/-5 V, +/-10 V, 0 ~ 20 mA or 4 ~ 20 mA and all digital outputs can be set as alarm output.
Each analog input can be configured for an individual range and provides a high overvoltage protection of 240 Vrms.
Voltage and current inputs/outputs are jumper selectable.
- Multifunction (6AI, 2AO, 2DI and 2DO)
- Supports Fast Mode and Normal Mode
- Individual Channel Configuration
- Open Wire Detection for Current Output
- Overload and Short Circuit Protection for Digital Output
- Configurable Power-on Value Settings
- Configurable Safe Value Settings
- 240 Vrms Overvoltage Protection for Voltage Input
- 70 VDC Overvoltage Protection for Digital Input
- Jumper Selectable Voltage or Current Input/Output
- Dual Watchdog
specifications
CPU Module| Watchdog Timer | Yes, Module (1.6 Seconds), Communication (Programmable) |
|---|
Isolation| Intra-module Isolation | 2500 VDC |
|---|
EMS Protection| ESD (IEC 61000-4-2) | ± 4 kV Contact for Each Terminal | ±8 kV Air for Random Point |
|---|
LED Indicators| Status | 1 x Power and Communication | 16 x I/O |
|---|
Analog Input| Channels | 6 (Differential) |
|---|
| Type | Voltage | Current |
|---|
| Range | +/-150mV, +/-500 mV, +/-1V, +/-5 V, +/-10 V +/-20 mA, 0 ~ 20 mA, 4 ~ 20 mA (Jumper Selectable) |
|---|
| Resolution | 16-bit |
|---|
| Accuracy | Normal Mode: ±0.1% of FSR | Fast Mode: ±0.5% or better |
|---|
| Sampling Rate | Normal Mode: 10 Samples/Sec. | Fast Mode: 60 Samples/Sec. (Total) |
|---|
| Bandwidth | Normal Mode: 15.7 Hz | Fast Mode: 78.7 Hz |
|---|
| Input Impedance | Voltage: 2 MΩ | Current: 125 Ω |
|---|
| Common Mode Rejection | 86 dB Min. |
|---|
| Normal Mode Rejection | 100 dB |
|---|
| Overvoltage Protection | 240 Vrms |
|---|
| Individual Channel Configuration | Yes |
|---|
| Zero Drift | ±20 μV/°C |
|---|
| Span Drift | ±25 ppm/°C |
|---|
Analog Output| Channels | 2 |
|---|
| Type | Voltage | Current |
|---|
| Range | +0 V ~ +5 V, +/-5 V, +0 V ~ +10 V, +/-10 V,+0 mA ~ +20 mA, +4 mA ~ +20 mA (Jumper Selectable) |
|---|
| Resolution | 12-bit |
|---|
| Accuracy | ±0.1% of FSR |
|---|
| Open Wire Detection | Yes, +4 ~ +20 mA |
|---|
| Current Load Resistance | 500 Ω |
|---|
| Power-on Value | Yes |
|---|
| Safe Value | Yes |
|---|
Digital Input/Counter| Channels | 2 |
|---|
| Type | Wet contact |
|---|
| Sink/Source (NPN/PNP) | Sink |
|---|
| ON Voltage Level | +3.5 VDC ~ 50 VDC |
|---|
| OFF Voltage Level | +1 VDC Max. |
|---|
| Max. Counts | 32-bit |
|---|
| Frequency | 100 Hz |
|---|
| Min. Pulse Width | 5 ms |
|---|
| Input Impedance | 10 KΩ, 0.66W |
|---|
| Overvoltage Protection | 70 VDC |
|---|
Digital Output| Channels | 2 |
|---|
| Type | Isolated Open Collector (Sink) |
|---|
| Load Voltage | +3.5 VDC ~ +50 VDC |
|---|
| Load Current | 700 mA/channel Max. |
|---|
| Overvoltage Protection | 60 VDC |
|---|
| Overload Protection | Yes |
|---|
| Short-circuit Protection | Yes |
|---|
| Power on Value | Yes, Programmable |
|---|
| Safe Value | Yes, Programmable |
|---|
COM Ports| Ports | 1 x RS-485 |
|---|
| Baud Rate | 1200 ~ 115200 bps |
|---|
| Data Format | N, 8, 1 |
|---|
| Protocol | DCON |
|---|
Power| Consumption | 1.8 W Max. |
|---|
Mechanical| Dimensions (mm) | 30 x 102 x 115 (W x L x H) |
|---|
Environment| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
|---|
| Storage Temperature | -30 ~ +80 °C |
|---|
| Humidity | 5 ~ 95% RH, Non-condensing |
|---|