features and benefits
The I-87024UW is a source type analog output module that includes 4 single-ended analog output channels, and provides options for setting power-on and safe value.
It also provides a programmable output range analog outputs(0 ~ 5 V, +/-5 V, 0 ~ 10 V, +/-10 V, +4 ~ +20 mA or 0 ~ +20 mA), and each analog output can be configured for an individual range and provides an RF immunity level matching that defined by IEC 61000-4-3.
The module also features per-channel open wire detection for +4 ~ +20 mA output, together with 4 KV ESD protection as well as 2500 VDC intra-module isolation.
- 4-channel Voltage or Current Output
- Individual Channel Configuration
- Open Wire Detection for Current Output
- Short Circuit Protection
- Power-on Value
- Safe Value
specifications
CPU Module| Watchdog Timer | Yes, Module (1.6 Seconds), Communication (Programmable) |
|---|
Isolation| Intra-module Isolation | 2500 VDC |
|---|
EMS Protection| ESD (IEC 61000-4-2) | ± 4 kV Contact for Each Terminal | ±8 kV Air for Random Point |
|---|
| RS Immunity (IEC 61000-4-3) | 3 V/m, 80 MHz ~ 1 GHz |
|---|
LED Indicators| Status | 1 x Power and Communication | 16 x I/O |
|---|
Analog Output| Channels | 4 Source |
|---|
| Type | Voltage | Current |
|---|
| Range | 0 ~ +5 VDC, ±5 VDC, 0 ~ +10 VDC, ±10 VDC, | 0 ~ +20 mA, +4 ~ +20 mA |
|---|
| Resolution | 16-bit |
|---|
| Accuracy | ± 0.02% of FSR |
|---|
| Zero Drift | ±0.2 ΩV/°C |
|---|
| Span Drift | ±25 ppm/°C |
|---|
| Short Circuit Protection | Yes |
|---|
| DA Output Response Time | 10 ms per channel |
|---|
| Programmable Output Slope | Voltage: 0.0625 ~ 512 V/Second | Current: 0.125 ~ 1024 mA/Second |
|---|
| Open Wire Detection | Yes, +4 ~ +20 mA |
|---|
| Current Load Resistance | 1000 Ω |
|---|
| Individual Channel Configuration | Yes |
|---|
| Power-on Value | Yes |
|---|
| Safe Value | Yes |
|---|
COM Ports| Ports | 1 x RS-485 |
|---|
| Baud Rate | 1200 ~ 115200 bps |
|---|
| Data Format | N, 8, 1 |
|---|
| Protocol | DCON |
|---|
Power| Consumption | 0.9 W Max. |
|---|
Mechanical| Dimensions (mm) | 30 x 81 x 114 (W x L x H) |
|---|
Environment| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
|---|
| Storage Temperature | -40 ~ +85 °C |
|---|
| Humidity | 10 ~ 95% RH, Non-condensing |
|---|