features and benefits
I-87019RW features an extremely excellent protection mechanism where Overvoltage Protection is up to 240 Vrms.
It has wider input range for voltage compared to I-87018R.
I-87019RW measures voltage from +/- 15 mV ~ +/- 10 V.
Its input type also includes current and thermocouple.
An intuitive design is kept in this model; choosing to measure current or voltage is simply by a jumper.
An external resistor is no longer needed.
Eight of its input channels can individually be configured with different kinds of analog input.
What’s more, I-87019RW also got open thermocouple detection and many protection mechanisms.
- Current Input, Voltage Input and Thermocouple Input
- Wider Input Range for Voltage
- 240 Vrms Overvoltage Protection
- Individual Channel Configuration
- Jumper Setting for Current or Voltage Measuring
- Open Thermocouple Detection
specifications
CPU Module| Watchdog Timer | Yes, Module (1.6 Seconds), Communication (Programmable) |
|---|
Isolation| Intra-module Isolation | 3000 VDC |
|---|
EMS Protection| ESD (IEC 61000-4-2) | ± 4 kV Contact for Each Terminal | ±8 kV Air for Random Point |
|---|
LED Indicators| Status | 1 x Power and Communication |
|---|
Analog Input| Channels | 8 Differential |
|---|
| Type | VoltageΩCurrentΩThermocouple |
|---|
| Sensor Type | (J, K, T, E, R, S, B, N, C, L, M, LDIN43710 |
|---|
| Range | +/- 15 mV, +/- 50 mV, +/- 100 mV, +/- 150 mV, +/- 500 mV, +/- 1 VDC , +/- 2.5 VDC, +/- 5 VDC, +/- 10 VDC | -20 mA ~ +20 mA (Jumper Selectable) | Thermocouple | (J, K, T, E, R, S, B, N, C, L, M, and LDIN43710) |
|---|
| Resolution | 16-bit |
|---|
| Accuracy | ±0.1% of FSR |
|---|
| Sampling Rate | 8 Hz (Total) |
|---|
| Bandwidth | 15.7 Hz |
|---|
| Input Impedance | Voltage: >2 MΩ | Current: 125 Ω |
|---|
| Common Mode Rejection | 113 dB |
|---|
| Normal Mode Rejection | 100 dB |
|---|
| Overvoltage Protection | 240 Vrms |
|---|
| Individual Channel Configuration | Yes |
|---|
| Open Wire Detection | Yes |
|---|
| Zero Drift | ±20 μV/°C |
|---|
| Span Drift | ±25 ppm/°C |
|---|
COM Ports| Ports | 1 x RS-485 |
|---|
| Baud Rate | 1200 ~ 115200 bps |
|---|
| Data Format | (N, 8, 1), (N, 8, 2), (E, 8, 1), (O, 8, 1) |
|---|
| Protocol | DCON |
|---|
Power| Consumption | 1.1 W Max. |
|---|
Mechanical| Dimensions (mm) | 30 x 102 x 115 (W x L x H) |
|---|
Environment| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
|---|
| Storage Temperature | -40 ~ +85 °C |
|---|
| Humidity | 10 ~ 95% RH, Non-condensing |
|---|