features and benefits
The I-87017RW is an analog input module with an extremely high-quality protection mechanism where the overvoltage protection can be as high as 240 Vrms.
The input type can be set to either voltage or current.
The I-87017RW is an upgraded version of I-87017W, with the only differences being that the I-87017RW is more suitable for critically harsh environment.
The sampling rate for the I-87017RW is can be adjusted to either fast mode or normal mode depending on individual requirements.
The I-87017RW also provides 4 kV ESD protection as well as 3000 VDC intra-module isolation.
- 8-channel Analog Input
- Voltage or Current Input
- 240 Vrms Overvoltage Protection
- Adjustable Sampling Rate
specifications
CPU Module| Watchdog Timer | Yes, Module (1.6 Seconds), Communication (Programmable) |
|---|
Isolation| Intra-module Isolation | 3000 VDC |
|---|
EMS Protection| ESD (IEC 61000-4-2) | ± 4 kV Contact for Each Terminal | ±8 kV Air for Random Point |
|---|
LED Indicators| Status | 1 x Power and Communication | 16 x I/O |
|---|
Analog Input| Channels | 8 |
|---|
| Type | Voltage | Current |
|---|
| Range | ±10 VDC, ±5 VDC, ±1 VDC | ±500 mV, ±150 mV | 0 ~ +20 mA, +4 ~ +20 mA, -20 mA ~ +20 mA | (Requires Optional External 125 Ω Resistor) |
|---|
| Resolution | 16-bit |
|---|
| Accuracy | Normal Mode: ±0.1% of FSR | Fast Mode: ±0.5% of FSR |
|---|
| Sampling Rate | Normal Mode: 10 Hz | Fast Mode: 50 Hz |
|---|
| Bandwidth | Normal Mode: 15.7 Hz | Fast Mode: 78.7 Hz |
|---|
| Input Impedance | >2 MΩ |
|---|
| Common Mode Rejection | 86 dB |
|---|
| Normal Mode Rejection | 100 dB |
|---|
| Overvoltage Protection | 240 Vrms |
|---|
| Zero Drift | ±20 μV/°C |
|---|
| Span Drift | ±25 ppm/°C |
|---|
COM Ports| Ports | 1 x RS-485 |
|---|
| Baud Rate | 1200 to 115200 bps |
|---|
| Data Format | N, 8, 1 |
|---|
| Protocol | DCON |
|---|
Power| Consumption | 1.3 W Max. |
|---|
Mechanical| Dimensions (mm) | 30 x 102 x 115 (W x L x H) |
|---|
Environment| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
|---|
| Storage Temperature | -40 ~ +85 °C |
|---|
| Humidity | 10 ~ 95% RH, Non-condensing |
|---|