features and benefits
The I-7188XC-512 is for industry applications and can be used to replace PC or PLC devices in harsh environments.
The I-7188XC-512 controller is designed for palm-size embedded systems that require high reliability, PC-compatibility, and compactness at a reasonable price.
The controllers can be integrated into an OEM product as a processor core component.
By building your product around I-7188XC-512 controller, you reduce the time from design to market introduction, cut development costs, minimize technical risks, and deliver a more reliable product.
Depending on the type of embedded firmware programs that are being developed, and which I/O Expansion Board, the I-7188XC-512 can be used as a single versatile controller.
- Built-in High Performance MiniOS7 from ICP DAS
- Easy-to-use Software Development Tool Kits (Using C language)
- Various Storage Media
- ‣ 512 KB Flash
- ‣ 2 KB EEPROM
- Various Communication Interfaces
- ‣ RS-232
- ‣ RS-485
- Built-in Digital Input/Output
- ‣ 2 Dry Contact Inputs
- ‣ 3 Open-collector outputs
- I/O Expansion Bus Interface
- Programmable LED Indicator
- Build-in Watchdog Timer
specifications
Software| OS | MiniOS7 |
|---|
| Development | C Language |
|---|
CPU Module| CPU | 80188, 20 MHz or compatible |
|---|
| EEPROM | 2 KB |
|---|
| Flash | 512 KB |
|---|
| SRAM | 128 KB |
|---|
| Watchdog Timer | Yes |
|---|
LED Indicators| Status | 1 x System |
|---|
Digital Input| Channels | 2 |
|---|
| Type | Dry Contact |
|---|
| ON Voltage Level | Close to GND |
|---|
| OFF Voltage Level | Open |
|---|
Digital Output| Channels | 3 |
|---|
| Type | Open Collector |
|---|
| Load Voltage | +30 VDC max. |
|---|
| Load Current | 100 mA |
|---|
I/O Expansion| I/O Type | X-board |
|---|
COM Ports| Ports | 1 x RS-485, 1 x RS-232/RS-485 |
|---|
| Baud Rate | 115200 bps Max. |
|---|
Power| Input Range | +10 ~ 30 VDC |
|---|
| Consumption | 2.0 W |
|---|
Mechanical| Dimensions (mm) | 72 x 119 x 33 (W x H x D) |
|---|
| Installation | DIN-Rail Mounting |
|---|
Environment| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
|---|
| Storage Temperature | -30 ~ +80 °C |
|---|
| Humidity | 5 ~ 90 %, Non-condensing |
|---|