features and benefits
The I-7080 offers 2 high speed counter or frequency input channels and 2 digital output channels.
Two types of digital input are provided, one for isolated input, and the other is for non-isolated input.
The isolated input provides 3750 Vrms isolation voltage and the non-isolated input provides programmable threshold voltage level.
The built-in digital filter is valid for both non-isolated and isolated input and can filter out noise where the high/low pulse width is smaller than the minimum high/low width of the digital filter.
The maximum count is up to 32-bit and the maximum frequency is up to 100 kHz.
The module also provides programmable alarm output with non-isolated open collectors.
The M-7080 supports both the Modbus RTU and DCON protocols, which can be configured via software, and all hardware specifications are the same as the I-7080.
The functions of the I-7080B are the same as that of the I-7080, except that the I-7080B provides a virtual battery backup function in counter mode.
- 2 Counter/Frequency Inputs
- Supports 32-bit Counter
- Isolated or Non-isolated Input
- Programmable Alarm Output, Digital Filter and Threshold Voltage Level
- Maximum Frequency of up to 100 kHz
- Built-in Virtual Battery Backup to Preserve Counter Values
- Built-in Dual Watchdog
specifications
CPU Module| Watchdog Timer | Module, Communication (Programmable) |
|---|
Display| Type | 5-Digit 7 Segment LED Display |
|---|
Isolation| Intra-module Isolation | 3000 VDC |
|---|
EMS Protection| EFT (IEC 61000-4-4) | ±4 kV for Power Line |
|---|
| ESD (IEC 61000-4-2) | ±4 kV Contact for Each Terminal |
|---|
| Surge (IEC 61000-4-5) | ±0.5 kV for Power Line |
|---|
LED Indicators| Status | 1 x Power and Communication |
|---|
Digital Input| Programmable Threshold Voltage | +0.1 ~ +5 VDC |
|---|
Digital Output| Channels | 2 |
|---|
| Type | Open Collector |
|---|
| Sink/Source (NPN/PNP) | Sink |
|---|
| Load Voltage | +3.5 ~ +30 VDC |
|---|
| Load Current | 30 mA/channel |
|---|
Counter/Frequency/Encoder Input| Channels | 2 |
|---|
| Type | Counter, Frequency |
|---|
| Counter Mode | Up |
|---|
| Frequency Mode | Yes |
|---|
| Counter/Encoder Bits | 32-bit |
|---|
| Sink/Source (NPN/PNP) | Sink |
|---|
| ON Voltage Level | Isolated: +3.5 ~ +30 VDC | Non-isolated: +2.4 ~ +5 VDC |
|---|
| OFF Voltage Level | +1 VDC Max. |
|---|
| Frequency Accuracy | 1 Hz or 10 Hz |
|---|
| Max. Speed | 100 KHz |
|---|
| Low Pass Filter | 2 μs to 65 ms |
|---|
COM Ports| Ports | 1 x RS-485 |
|---|
| Baud Rate | 1200 ~ 115200 bps |
|---|
| Data Format | (N, 8, 1), (N, 8, 2), (E, 8, 1), or (O, 8, 1) |
|---|
| Protocol | DCON |
|---|
Power| Reverse Polarity Protection | Yes |
|---|
| Input Range | +24 ~ +30 VDC |
|---|
| Consumption | 2.2 W |
|---|
Mechanical| Dimensions (mm) | 72 x 123 x 35 (W x L x H) |
|---|
| Installation | DIN-Rail Mounting |
|---|
Environment| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
|---|
| Storage Temperature | -40 ~ +85 °C |
|---|
| Humidity | 10 ~ 95% RH, Non-condensing |
|---|