features and benefits
The I-7050A/I-7050AD module offers 7 channels for digital input and 8 channels for digital output, each of which are non-isolated.
The I-7050A(D) supports sink-type input, also source-type open collector output.
All input channels are able to be used as 16-bit counters.
There are also options to enable both power-on and safe values.
The I-7050AD has 15 LED indicators that can be used to monitor channel status.
The M-7050 has the same hardware specifications as the I-7050, but provides additional support for the Modbus RTU protocol as well as the DCON protocol.
- 7 Digital Inputs and 8 Digital Outputs
- Source-type Open Collector Output
- Digital Input Channels Can be Used as 16-bit Counters
- Configurable Power-on Value and Safe Value Settings
- Built-in Dual Watchdog
specifications
CPU Module| Watchdog Timer | Module, Communication (Programmable) |
|---|
Display| Type | I/O LED Indicator |
|---|
LED Indicators| Status | 1 x Power and Communication | 7 x Digital Input | 8 x Digital Output |
|---|
Digital Input/Counter| Channels | 7 |
|---|
| Type | Wet Contact |
|---|
| Sink/Source (NPN/PNP) | Sink |
|---|
| ON Voltage Level | +4 ~ +30 VDC |
|---|
| OFF Voltage Level | +1 VDC Max. |
|---|
| Max. Counts | 65535 (16-bit) |
|---|
| Frequency | 100 Hz |
|---|
| Min. Pulse Width | 5 ms |
|---|
| Input Impedance | 100 kΩ |
|---|
Digital Output| Channels | 8 |
|---|
| Type | Open Collector |
|---|
| Sink/Source (NPN/PNP) | Source |
|---|
| Load Voltage | +3.5 ~ +30 VDC |
|---|
| Load Current | 50 mA/channel |
|---|
| Power on Value | Programmable |
|---|
| Safe Value | Programmable |
|---|
COM Ports| Ports | 1 x RS-485 |
|---|
| Baud Rate | 1200 ~ 115200 bps |
|---|
| Data Format | (N, 8, 1), (N, 8, 2), (E, 8, 1), or (O, 8, 1) |
|---|
| Protocol | DCON |
|---|
Power| Reverse Polarity Protection | Yes |
|---|
| Input Range | +10 ~ +30 VDC |
|---|
| Consumption | 1.2 W |
|---|
Mechanical| Dimensions (mm) | 72 x 123 x 35 (W x L x H) |
|---|
| Installation | DIN-Rail Mounting |
|---|
Environment| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
|---|
| Storage Temperature | -40 ~ +85 °C |
|---|
| Humidity | 10 ~ 95% RH, Non-condensing |
|---|