features and benefits
The ET-7026 is a multi-function module with 6-channel analog inputs, 2-channel analog outputs, 2-channel digital inputs and 2-channel digital outputs.
It provides various programmable analog inputs (+/-500 mV, +/-1 V, +/-5 V, +/-10 V, +/-20 mA, 0 ~ 20 mA and 4 ~ 20 mA), and analog outputs (+/-5 V, +/-10 V, 0 ~ 20 mA and 4 ~ 20 mA).
Each analog input is allowed to configure a proper range with 240 Vrms high voltage protection.
Each analog input/output can be programmed to accept current or voltage as input/output depending upon the position of the corresponding jumper.
- Built-in Web Server
- Web HMI
- Support for both Modbus TCP and Modbus UDP Protocols
- Communication Security
- Dual Watchdog
- I/O Pair Connection
- Built-in I/O
- AI: 6 Channels
- AO: 2 Channels
- DI/Counter: 2 Channels
- DO: 2 Channels
specifications
Software| Built-in Web Server | Yes |
|---|
CPU Module| Watchdog Timer | Module, Communication (Programmable) |
|---|
Isolation| 2-way Isolation | Ethernet: 1500 VDC | I/O: 2500 VDC |
|---|
EMS Protection| EFT (IEC 61000-4-4) | ±4 kV for Power Line |
|---|
| ESD (IEC 61000-4-2) | ±4 kV Contact for Each Terminal | ±8 kV Air for Random Point |
|---|
| Surge (IEC 61000-4-5) | ±0.5 kV for Power Line |
|---|
LED Indicators| Status | Run, Ethernet |
|---|
Analog Input| Channels | 6 (Differential) |
|---|
| Type | Voltage | Current |
|---|
| Range | ±500 mV, ±1V, ±5 V, ±10 V | 0 to 20 mA, ±20 mA, 4 to 20 mA | (Jumper Selectable) |
|---|
| Resolution | 16-bit |
|---|
| Accuracy | Normal Mode: ±0.1% | Fast Mode: ±0.5% or better |
|---|
| Sampling Rate | Normal Mode: 10 Hz (total channels) | Fast Mode: 50 Hz (total channels) |
|---|
| Input Impedance | Voltage: 2 MΩ | Current: 125 Ω |
|---|
| Common Voltage Protection | ±200 VDC |
|---|
| Overvoltage Protection | 240 Vrms |
|---|
| Overcurrent Protection | 50 mA @ 110 VDC (max.) |
|---|
| Individual Channel Configuration | Yes |
|---|
| Open Wire Detection | For 4 to 20 mA only |
|---|
| Isolation | ±400 VDC, Virtual Channel to Channel Isolation |
|---|
Analog Output| Channels | 2 |
|---|
| Type | Voltage | Current |
|---|
| Range | +0 to +5 VDC, ±5 VDC, +0 to +10 VDC, ±10 VDC | 0 to 20 mA, 4 to 20 mA | (Jumper Selectable) |
|---|
| Resolution | 12-bit |
|---|
| Accuracy | ±0.1% of FSR |
|---|
| Open Wire Detection | For 4 to 20 mA only |
|---|
| Voltage Output Capability | 10 V @ 20 mA |
|---|
| Current Load Resistance | 500 Ω |
|---|
| Individual Channel Configuration | Yes |
|---|
| Power-on Value | Programmable |
|---|
| Safe Value | Programmable |
|---|
Digital Input/Counter| Channels | 2 |
|---|
| Type | Dry Contact | Wet Contact |
|---|
| ON Voltage Level | Dry: Close to GND | Wet: +1 VDC (max.) |
|---|
| OFF Voltage Level | Dry: Open | Wet: +3.5 to +30 VDC |
|---|
| Max. Counts | 4,294,967,295 (32-bit) |
|---|
| Frequency | 100 Hz |
|---|
| Min. Pulse Width | 5 ms |
|---|
| Effective Distance | 500m (max.) |
|---|
| Overvoltage Protection | +30 VDC |
|---|
Digital Output| Channels | 2 |
|---|
| Type | Isolated Open Collector |
|---|
| Sink/Source (NPN/PNP) | Sink |
|---|
| Load Voltage | +5 to +50 VDC |
|---|
| Load Current | 700 mA/channel |
|---|
| Overvoltage Protection | +60 VDC |
|---|
| Overload Protection | 1.4 A |
|---|
| Short-circuit Protection | Yes |
|---|
| Power on Value | Programmable |
|---|
| Safe Value | Programmable |
|---|
Ethernet| Ports | 1 x RJ-45, 10/100 Base-TX |
|---|
| Access Control | ID, Password and IP Filter |
|---|
| Protocol | Modbus TCP, Modbus UDP |
|---|
Power| Reverse Polarity Protection | Yes |
|---|
| Consumption | 3.6 W (max.) |
|---|
| Powered from Terminal Block | +10 to +30 VDC |
|---|
Mechanical| Dimensions (mm) | 72 x 123 x 35 (W x L x H) |
|---|
| Installation | DIN-Rail mounting |
|---|
Environment| Operating Temperature | -25 ~ +75 °C |
|---|
| Storage Temperature | -30 ~ +80 °C |
|---|
| Humidity | 10 to 90% RH, Non-condensing |
|---|