features and benefits
Introduction The A-726 card is new generation product is designed as completely compatible with the A-626. The A-626, A-628 and A-726 are 12-bit AO boards with 16 DI channels and 16 DO channels.
The A-626 and A-726 supports 6 AO channels while the A-628 supports 8 AO channels.
They are supports both current and voltage output range .The each D/A channel can be individually jumper selectable for different voltage range +/-10 V, +/-5 V, 0 ~ 5 V, 0 ~ 10 V and 4 ~ 20 mA (sink) current.
On board reference chip BB Ref-01 is used for solving the thermo-drifting problem of the reference voltage. These cards support various OS versions, such as Linux, DOS, Windows 98/NT/2000 and 32-bit Windows XP/Vista/7.
DLL and Active X control together with various language sample programs based on Turbo C++, Borland C++, Microsoft C++, Visual C++, Borland Delphi, Borland C++ Builder, Visual Basic and LabVIEW are provided in order to help users quickly and easily develop their own applications.
- ISA Bus
- 6 AO channels for A-626/A726 only
- 8 AO channels for A-628 only
- 12-bit resolution
- Voltage output range: 0 ~ 5 V, 0 ~ 10 V, ±5 V, ±10 V
- Current output range: 4 ~20 mA (sink)
- Internal reference voltage: -5 V, -10 V
- External reference voltage: ±10 V (max.) AC or DC
- IRQ level from IRQ3 ~ IRQ 15
- 16 DO channels
- 16 DI channels
- Connects directly to DB-16P, DB-16R, DB-24PR, DN-20 and DN-37
specifications
Hardware| Connector | Female DB37 x 1 | 20-pin Box header x 2 |
|---|
Analog Output| Channels | 6 |
|---|
| Range | Voltage: ±10 V, ±5 V, 0 ~ 10 V, 0 ~ 5 V | Current: 4 ~ 20 mA |
|---|
| Resolution | 12-bit |
|---|
| Accuracy | 0.01% of FSR ±1 LSB @ 25 °C, ± 10 V |
|---|
| Response Time | 500 kHz (Typical) |
|---|
| Voltage Output Capability | ±5 mA |
|---|
| Operation Mode | Static Update |
|---|
Digital Input| Channels | 16 |
|---|
| Type | 5 V/TTL |
|---|
| ON Voltage Level | 2.0 V Min. |
|---|
| OFF Voltage Level | 0.8 V Max. |
|---|
| Response Speed | 1.0 MHz (Typical) |
|---|
| Trigger Mode | Static Update |
|---|
Digital Output| Channels | 16 |
|---|
| Type | 5 V/TTL |
|---|
| Operation Mode | Static Update |
|---|
| Load Voltage | Logic 0: 0.4 V Max. | Logic 1: 2.4 V Min. |
|---|
| Load Current | Sink: 2.4 mA @ 0.8 V | Source: 0.8 mA @ 2.0 V |
|---|
| Response Speed | 1.0 MHz (Typical) |
|---|
PC Bus| Type | ISA |
|---|
| Data Bus | 8-bit |
|---|
Power| Consumption | 0.9 A @ +5 V | 110 mA @ +12 V | 90 mA @ -12 V |
|---|
Mechanical| Dimensions (mm) | 106 x 157 x 22 (W x L x D) |
|---|
Environment| Operating Temperature | 0 ~ +60°C |
|---|
| Storage Temperature | -20 ~ +70°C |
|---|
| Humidity | 5 ~ 85% RH, Non-condensing |
|---|